Skip navigation links
SCCPSS
Home
PTA
Resources
Admissions
Fine Arts
Grade Levels
Athletics
Faculty&Staff
Nurse’s Notes
Skip navigation links
Cashwell, Heather
Computer Lab
Cuttray, Janet
Dixon, Wanda
Fu, Jamie
Gastin, Sharon
Hancock, Amber
Hanson, Tracy
Harder, Kimberly
Harris, Krista
Hutchinson, Michael
Kindergarten
Larroude, Tracy
Lee, Janet
Lewis, Diana
Linton, Susan
Madison, Andrea
Malofy, Karen
Miller, Laura
Paulk, Ashley
Physical Education
Pre-Kindergarten
Schubert, Kelly
Smith, Amy
Smith, Randolph
Synder, Melanie
Teachers/Staff
Arts
Counselors
Eighth Grade
EIP
Fifth Grade
First Grade
Fourth Grade
Gifted
School Nurse
Second Grade
Seventh Grade
Sixth Grade
Spanish
Special Education
Testing
Third Grade
Visual Arts
Thayer, Brianna
Westall, Mariam
Whitney, Kathryn
Williams, Angela
Young, Megan
Esther F. Garrison
School of Arts

649 West Jones Street
Savannah, GA 31401
Phone: (912) 395-5975
FAX:
(912) 201-5978

James Heater,
Principal
James.Heater@sccpss.com

Hours: Bell Times
Grades:
PK - 8th


Driving Directions

© 2012, All Rights Reserved
Esther F. Garrison School of Visual and Performing Arts > Faculty/Staff

 Staff Directory

 

Administration

James Heater, Principal

Tracy Larroude, Assistant Principal

Front Office

Kilra Little,
Information Specialist

Shelonda Buggs,
Secretary

Phillip Price,
Administrative Secretary

School Nurse

Tamika Knowles

Pre-Kindergarten

Jamie Fu

Artretta Hall,
Paraprofessional

Kindergarten

Janet Lee

Latisha Thomas,
Paraprofessional

Lindsey Norton

Rosalind Mainor,
Paraprofessional

Kelly Schubert

Antoinette Flournoy,
Paraprofessional

1st Grade

Michelle Avendano

Celeste Provence

Megan Young

2nd Grade

Katherine Cochran

Amy Smith

Larkin Smith

3rd Grade

Krista Harris

Kaitlyn Prichard

Glennda Shealey

Melanie Hoffman, Advanced Math

4th Grade

Sharon Cunningham,
Reading/ELA

Heather Cashwell,
Reading/ELA

Janet Cuttray,
Math/Social Studies/Science

Laura Beecher,
Math/Social Studies/Science

Heidi Knepper, Advanced Math

5th Grade

Amy Covington,
Reading, ELA

Danielle Rathbun,
Math, ELA

Dorothea (Thea) Van Goor,
Science, ELA

Randolph (Randy) Smith,
Social Studies, ELA

6th Grade

Dr. Andrea Madison & Katherine Wells,
ELA

Amber Hancock & Susan Linton,
Math

Gregory Poole,
Science

Sigbert (Shay) All,
Social Studies

7th Grade

Dr. Wanda Dixon & Katherine Wells,
ELA

Susan Linton & Janine Donovan,
Math

Laura Miller,
Science

Stamata Karfakis,
Social Studies

8th Grade

Karen Malofy,
ELA/9th Grade Comp/Lit

Janine Donovan,
Math

Diana Lewis,
Science

Tracy Hanson,
Social Studies

William Avila,
Math & 9th Grade Coordinate Algebra

Special Education

Barbara D'Angelo, Elementary

Jennifer Long, Middle

Jasmine Copeland, Paraprofessional

Physical Education

Debra Morell

Jamie Salas

Fine Arts

Melanie Hoffman, Fine Arts Coordinator

Music

 Amanda Madson, General Music & Chorus

John Tisbert, Chorus

Michael Hutchinson, Band

Someari Benson-Jaja, Band

Katherine Devyatkin, Orchestra

Erica Gillette, Piano

Dance

Lauren McKowen, Ballet

LaShaundra Osborne, Modern

Drama

Glenda Lanier,
Readers’ Theatre & Theatre

Alexandra Wambold,
Readers’ Theatre & Theatre

Visual Arts

Amy Kidane

Brianna Goldman

Connections

Jessica Horton,
Computer Lab

Karla Deeds,
COW Lab

Katherine Wells,
Middle ELA/Communications Lab

Angela Williams,
Spanish

Maricela Rivera-Garrison,
Spanish

Gina Marchant,
Spanish

EIP

Kimberly Harder (Lead), Janine Donovan, Angela Williams, & Kathy Whitney

Gifted Education

Penny Matthews,
Gifted Lead Teacher & Middle School Contact, 3rd grade

Kathryn Whitney, K and 1st grade

Patricia Sullivan, 2nd grade

Latrisha Dukes, 4th grade

Melanie Snyder, 5th grade

Media Center

Tina Burns,
Media Specialist

Lisa Richburg,
Media Clerk

Counselors’ Office

Janet James,
Elementary Counselor

Ruby Pierce,
Middle School Counselor

Delana Bonnell,
Counselors’ Clerk

Speech-Language Pathologist

Social Worker

Psychologist

Dr. Pamela Ruchi

Megan Wilson

Stanley (Aaron) Anderson

Testing Coordinators

Melanie Hoffman,
Lead Coordinator

Heidi Knepper,
Assistant Coordinator

RTI Coordinators

Heidi Knepper,
Lead Coordinator

Melanie Hoffman,
Assistant Coordinator

Operation Beacon School Volunteer Coordinator

Delana Bonnell

504 Coordinator

Janet James

Instructional Support

TBA, Teacher on Loan/Permanent Sub

Campus Resource Officer

Officer Jeremy Hillis